7 maj startar Tisdagsträningen

  • 1 maj 2019

Tisdagsträningen är en mångårig tradition som varje tisdag vår som höst har samlat paddelsugna BKK medlemmar för gemensam träning. Vårens tisdagsträningar drar igång och nya som gamla medlemmar är varmt välkomna.

Klubbens instruktörer hjälper dig den grundläggande paddeltekniken, finslipar dragen och ser över paddelsäkerheten inför sommarens paddlingar.

Träningen sker på Brunnsviken och vi samlas vid klubbhuset för uppdelning i grupper utifrån färdigheter och era önskemål om vad ni vill träna på. Du bokar enkelt en kajak via klubbens hemsida och kommer sedan ned till träningen.

Tisdagsträningen vänder sig till alla klubbens medlemmar oavsett om du är nybörjare och bara tagit dina första paddeltag eller om du är gammal i gemet och vill fräscha upp och finslipa din teknik. Du bör dock ha provat på att paddla tidigare då vi inte har möjlighet att ta emot dig som är helt nybörjare.